Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak wielkie znaczenie dla naszego organizmu ma powietrze, w którym przebywamy. I nie chodzi jedynie o wdychane powietrze. Niestety cala nasza powłoka skórna jest w stanie wchłaniać wszystko, co wisi w powietrzu, a nie zawsze są to korzystne związki dla organizmu. Dosyć powszechnie rozmawia się ostatnio o smogu i nic w tym dziwnego, ponieważ ma on ogromne znaczenie dla zdrowia człowieka. Jak smog wpływa na człowieka?
Co to jest smog?
Mówiąc naturalnym i prostym językiem smog jest przede wszystkim unoszącą się chmurą pyłu. A przynajmniej tak smog możemy postrzegać, szczególnie w okresie zimowym. Jednak nie zawsze jest on widoczny. Występuje w wyniku działalności człowieka i zawiera pyły oraz gazy pochodzące ze spalin samochodowych, zakładów przemysłowych, a także ze spalania węgla w piecach. Jego skład zdecydowanie nie korzystnie działa na organizm człowieka.
Jak smog wpływa na człowieka?
O smogu mówi się bardzo dużo, ponieważ można zapobiegać jego wpływowi na ludzki organizm. Trudno uchronić się od wdychania oparów lub przenikania toksyn przez skórę. Jednak przyroda daje nam wiele możliwości, dzięki którym możemy skutecznie oczyszczać organizm ze związków pochodzących ze smogu, który w rezultacie zaburza funkcjonowanie całego organizmu. Jego zanieczyszczenie może powodować szereg chorób. Wśród nich chorób autoimmunologicznych takich jak łuszczyca, a także chorób rakotwórczych. Zanieczyszczenia w organizmie mogą się kumulować w przeróżny sposób. Smog wywołuje również gorsze samopoczucie, brak energii, bóle głowy, rozdrażnienie. Z zewnętrznych objawów mogą to być podrażnione spojówki, tchawicy i krtani. Jak widzimy wiele dzisiejszych chorób może mieć związek zanieczyszczeniem organizmu.
2 comments
Tak, tylko gdzie uciekać. Przepiękne górskie kotliny to również miejsca, gdzie smog jest zimą wszechobecny
Smog to cichy zabójca. Kto tylko może niech ucieka z miast.