Categories Sport

Jogging – jak zacząć?

Każdy człowiek powinien być aktywny fizycznie. Uprawianie rekreacji i sportu ma bardzo dobry wpływ na zdrowie człowieka, poprawność działania wszelkich narządów organizmu, poprawę stanu psychicznego, odreagowanie i wyładowanie stresu. Aby wprawić organizm w odpowiedni ruch można wybrać dogodną dla siebie formę sportu. Jedną z najbardziej rozpowszechnionych i naturalnych form rekreacji jest bieganie. Wiadomo, że jogging, bo tak też można nazwać tą aktywność, nie wymaga od ćwiczącego dodatkowych akcesoriów oraz specjalnych umiejętności. Jogging – jak zacząć?

Jogging – jak zacząć?

jogging - jak zacząć Jednak należy odpowiednio przygotować się do uprawiania tego sportu, aby nie nabawić się kontuzji oraz nie wpływać negatywnie na organizm. Jogging jak zacząć treningi, aby organizm odpowiednio dostosował się do wysiłku. Głównym elementem rozpoczęcia ćwiczeń jest odpowiedni ubiór. Strój powinien być wygodny, elastyczny, dopasowany do pogody oraz warunków atmosferycznych. Odpowiednie obuwie do biegania to buty sportowe, które posiadają zakrytą stopę, najlepiej wiązane sznurowadłami oraz posiadające odpowiednio miękką podeszwę. Marka, materiał, cena nie mają większego znaczenia przy amatorskim uprawianiu biegania.

Jak przygotować organizm do biegania?

Przed rozpoczęciem treningu biegowego należy odpowiednio przygotować organizm do wysiłku. Dla osób niemających wcześniej styczności z tą formą ruchu zaleca się marsze, wycieczki marszobiegowe, w których trucht przeplatany jest z szybkim chodem. Kolejnym etapem przygotowania do biegania długodystansowego są treningi interwałowe, których celem jest pokonywanie krótszych odcinków biegiem, a następnie tego samego dystansu marszem. Pozwala to przygotować serce, wydolność oraz tętno do dalszego wysiłku.

Aby móc prawidłowo uprawiać jogging należy także nauczyć się odpowiedniego ułożenia sylwetki oraz stawiania kroków. Zapobiegnie to nadmiernemu męczeniu się oraz powstawaniu kontuzji.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 comments

biegacz zwyczajny says:

W zasadzie najważniejsze są buty. Tutaj warto wyłożyć sporo pieniędzy. Natomiast jeśli chodzi o resztę to wystarczy zwykły dres.

marta says:

Czy warto inwestować z specjalne ubranie do biegania? Mam na myśli leginsy, oddychające koszulki, buty itp.