Categories Zdrowie

Zawał serca – objawy i postępowanie

Zawał serca jest następstwem gwałtownego niedotlenienia mięśnia sercowego, czego następstwem jest jego martwica. Czynnikami predysponującymi do takiego stanu jest m.in palenie papierosów, siedzący tryb życia, zła dieta, starszy wiek oraz czynniki genetyczne. Co roku w Polsce, na te jednostkę chorobową umiera około 200 tysięcy osób. Jest o co walczyć, dlatego lekarze wymyślili postępowanie, które prawidłowo przeprowadzone, zmniejsza ryzyko śmierci w czasie zawału.

Zawał serca – objawy i postępowanie

Rozpoznanie ułatwiają tak zwane objawy podmiotowe. Najbardziej znamiennym z nich jest ból w klatce piersiowej. Pacjenci określają go jako piekący, gniotący, dławiący, bardzo silny. Może promieniować do żuchwy, ramienia oraz nadbrzusza. Trwa często dłużej niż 20 minut. Chory może także czuć duszność (szczególnie starsze osoby) oraz kaszleć. Inne objawy to zawroty głowy, osłabienie, omdlenie, kołatanie serca, niepokój oraz lęk przed zbliżającą się śmiercią.

Szybka pomoc może uratować życie

Zawał serca - objawy i postępowanieIm dłużej tętnica zaopatrująca serce jest zamknięta tym gorsza szansa na uratowanie miejsca przez nią zaopatrywanego, dlatego bardzo ważne jest szybkie postępowanie. Po około 6 godzinach pojawia się martwica. Najlepsze efekty daje terapia w czasie pierwszej godziny po zawale. Chory powinien zostać przetransportowany karetką (nie własnym autem) do szpitala i leczony przez wykwalifikowany personel. Pacjentowi zostają podane leki redukujące ból oraz eliminujące przyczynę choroby i zmniejszające ryzyko jej następstw. Możliwa jest także terapia inwazyjna. Zawał serca objawy i postępowanie to szeroki i groźny temat. Każdy powinien zdawać sobie sprawę z roli zdrowego życia w profilaktyce zawału serca i innych chorób człowieka.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

2 comments

Tadeusz says:

Tylko jak je odpowiednio zidentyfikować. Ból w klatce może mieć rożne przyczyny