Categories Sport

Jaka odżywka białkowa dla początkujących?

Zaczynasz swoją przygodę ze sportem? Pewnie usłyszałeś już mnóstwo dobrych rad na forach lub od znajomych z siłowni, z czego jedną z nich z pewnością było stwierdzenie: “Najlepiej używać białka”. Białek jest jednak wiele, a rynek częstuje nas szerokim wachlarzem smaków i mnogością rodzajów. Co wybrać, kiedy dopiero wkroczyliśmy na ścieżkę kulturystyki i stawiamy na niej swoje pierwsze kroki? Oto krótki poradnik, od czego zacząć swoją przygodę z odżywkami białkowymi.

Po co odżywka białkowa?

Odżywka białkowa pomaga uzupełnić w organizmie poziom białka, tak by mięśnie miały wystarczająco dużo budulca na rozbudowę swoich struktur. Warto ją stosować, jeśli zależy nam zwiększeniu masy mięśni, szczególnie kiedy nasza codzienna dieta jest uboga w białko.

Na początku trzeba też jasno powiedzieć bardzo istotną kwestię: odżywka białkowa to nie jest czarodziejski pył, który magicznie powiększy nam mięśnie. Odżywka stanowi świetne wsparcie dla treningów, dzięki którym włókna mięśniowe nabierają objętości, jednak nawet największe ilości najlepszych białek nie zastąpią odpowiednich ćwiczeń. Odżywka białkowa ma na celu jedynie dostarczenie odpowiedniej ilości budulca – sam materiał, bez procesu budowania, czyli treningu, na nic się nam zda.

Rodzaje odżywek białkowych

Możemy teraz przejść do podziału białek. Najpopularniejsze odżywki składają się z białek serwatkowych, czyli pochodzą z nabiału. Istnieją także białka pochodzące z mięsa, na przykład wołowiny. Takie białka dzielimy dodatkowo ze względu na stopień oczyszczenia na koncentrat, izolat i hydrolizat. Działają szybko, zażywa się je przed treningiem. Kazeina micelarna to kolejny rodzaj białka, który trawi się dużo wolniej od poprzedników, przez co jest stosowany na noc. Istnieją także białka wegańskie, które pochodzą głównie z soi i roślin strączkowych, na przykład grochu.

Jakie białko dla początkujących?

Jeśli unikasz produktów pochodzenia zwierzęcego odpowiedź jest prosta – sięgnij po białka roślinne, które niczym nie ustępują tym mlecznym. Dopiero zaczynasz swoją podróż w świecie sportu i nie chcesz inwestować w odżywki dużych pieniędzy? Warto wybrać koncentraty serwatki, które cechują się raczej niskimi cenami w porównaniu do reszty odżywek. Koncentraty są najbardziej popularne, więc można znaleźć je w wielu ciekawych wariantach smakowych tak smacznych, że odżywkę można wręcz traktować jak deser.

Kiedy poczujesz, że treningi są dla Ciebie świetnym sposobem na spędzanie czasu, warto zainwestować w nieco droższy izolat serwatki. Z kolei hydrolizat jest wspaniałą opcją dla osób, które miewają problemy trawienne, ponieważ ta wersja białka jest najbardziej oczyszczona z innych substancji – z tego powodu jest jednak jeszcze droższy niż poprzednicy. Kazeinę proponuję bardziej zaawansowanym sportowcom, którzy korzystają z rozbudowanego planu treningowego, tak samo jak odżywki wielofrakcyjne, czyli mieszanki różnych białek.

Zdecydowany na konkretną odżywkę? A może chcesz jeszcze sprawdzić, co oferuje rynek suplementów? Zajrzyj na MusclePower.pl, a z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]