Categories Sport

Rozgrzewka i rozciąganie – czy naprawdę są istotne przy każdym treningu?

Uprawianie sportu w rozmaitej postaci jest pasją wielu osób, które po ciężkim dniu pracy potrzebują solidnej dawki ruchu. Niektórzy dopiero zaczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną, a inni są w nią wprawieni do tego stopnia, że nie wyobrażają sobie dnia bez wizyty na chociażby siłowni. Zdarza się, iż nawet grupa tych mocniej zaprawionych często zapomina o zrobieniu przed treningowej rozgrzewki. Jak czynność ta wpływa na efekty ćwiczeń i nasze ogólne samopoczucie? Czym różni się od rozciągania i schładzania? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Rozgrzewka, rozciąganie, schładzanie – czym różnią się poszczególne czynności?

Sporej części osób zdarza się mylić pojęcia związane z rozgrzewką i rozciąganiem. Termin schładzania mięśni jest natomiast rzadko wykorzystywany, a większość zabieg ten wykonuje nie wiedząc nawet o fachowej jego nazwie.

Rozgrzewka ma na celu przede wszystkim zwiększenie zakresu przepływu krwi do mięśni. Dodatkowo, jej wykonywanie podnosi naszą temperaturę ciała i przygotowuje do cięższego wysiłku fizycznego. Czynność ta jest najlepszą profilaktyką przed naciągnięciami i urazami. Długość rozgrzewki może w zależności od stopnia zaawansowania wynosić od 5 do nawet 20 minut.

Rozciąganie można wykonywać wraz z rozgrzewką przed treningiem. Coraz mniej jest to jednak zalecane, z uwagi na zwiększoną możliwość pojawienia się kontuzji. Mimo wszystko, rozciąganie po treningu jest niezwykle ważne i nie powinniśmy o nim zapominać. Czynność ta ma na celu poprawę zakresu ruchu oraz co ważniejsze – zapobieganie bólom mięśni i stawów w przerwie od treningu.

Schładzanie jest natomiast formą „uspokojenia” mięśni po treningu. Wysokie tętno oraz napięcie mięśniowe są stałymi towarzyszami po skończonych ćwiczeniach. Świetnym sposobem na schłodzenie mięśni jest po prostu zwykły marsz na bieżni, ze stopniową redukcją prędkości.

Korzyści wynikające z rozgrzewki

treningowa rozgrzewka

Nie da się ukryć, iż rozgrzewka przed treningiem stanowi nieodłączny jego element. Zdarza się, że ograniczony czas na trening bądź absolutny brak chęci prowadzi do zlekceważenia tej czynności. Mimo wszystko, nawet wtedy powinniśmy poświęcić jej chociaż pięć minut. Korzyści wynikających z jej stosowania jest bowiem naprawdę wiele. Przede wszystkim, dobrze wykonana rozgrzewka ogólnorozwojowa daje możliwości przeprowadzenia bardziej efektywnego treningu właściwego. Dostosowuje każdy organizm do treningu pod względem tlenowym, energetycznym oraz reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową. To z kolei prowadzi do zwiększenia siły w trakcie treningu oraz zabezpiecza przed jakimkolwiek urazem czy bólem. Wzmacnia układ nerwowy i wydziela dawkę adrenaliny, która przyczynia się do poprawy osiągów podczas treningu.

Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana rozgrzewka?

Rozgrzewka jest często kwestią indywidualną. Jak wcześniej wspomnieliśmy, powinna trwać do kilkunastu minut w zależności od stopnia zaawansowania osoby ćwiczącej. Zbyt długi jej czas może negatywnie odbić się na efektywności treningu właściwego, dlatego warto rozsądnie dobierać ćwiczenia i intensywność ich wykonywania.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]