Categories Kuchnia

Ile energii zużywa płyta indukcyjna?

Płyty indukcyjne to nieodłączny element nowoczesnych kuchni. Z powodzeniem zastąpiły one stare kuchenki gazowe czy elektryczne i dziś obecne są już prawie w każdym domu. Jednak wśród użytkowników płyt indukcyjnych często pojawiają się wątpliwości, czy aby nie zużywają one zbyt dużo energii i przez to nie powodują wyższych rachunków? Odpowiedź może zaskoczyć.

Jak działa płyta indukcyjna?

Opierają one swoje działanie na zjawisku elektromagnetyzmu. Pod wierzchnią warstwą płyty umieszczone są miedziane zwoje, przez które przepływa prąd wytwarzając pole magnetyczne. Po zetknięciu powierzchni płyty z odpowiednio przystosowanymi garnkami wytwarzana jest energia wytwarzająca ciepło i umożliwiająca nam gotowanie.

Co wpływa na zużycie energii przez płytę indukcyjną?

Podstawową kwestią, jak w każdym urządzeniu elektrycznym, jest pobór mocy, ilość palników używanych jednocześnie palników oraz moc na jakiej w danym momencie gotujemy. Złudne jest spostrzeżenie, że jeżeli wybierzemy płytę o mniejszej mocy, to uda nam się zaoszczędzić. Słabsza płyta potrzebuje dużo więcej czasu, aby nagrzać się do odpowiedniej temperatury, ale również, żeby podgrzać danie. To samo tyczy się jakości płyt. Im słabszej jakości zostały użyte do jej stworzenia materiały, tym więcej energii będzie potrzebowała do nagrzania się. Dlatego przy wyborze płyty nie warto oszczędzać.

Jak dużo energii zużywa płyta indukcyjna?

Dokładne wyliczenie zużycia nie jest możliwe, ponieważ zależy to od wielu czynników, takich jak: moc płyty czy częstotliwość i czas jej używania. Jednak przyjmując, że średnia moc 4 kWh, to podczas gotowania przez 1,5 godziny zużyjemy 6 kWh. Średni koszt za kWh w 2022 wynosił 0,70 zł. Zatem 6 kWh x 0,77 zł = 4,20 zł. Czyli miesięcznie jest to koszt około 126 zł. Tutaj https://www.bstok.pl/ile-energii-zuzywa-plyta-indukcyjna/ więcej o Ile energii zużywa płyta indukcyjna?

Oczywiście jest to koszt większy niż przy wyborze kuchenki gazowej czy też płyty gazowej, jednak wybór płyty indukcyjnej wiąże się z wieloma udogodnieniami. Nie trzeba się martwić, że nagle skończy nam się gaz i będziemy zmuszeni do dźwigania ciężkiej butli szukając punktu wymiany.

Jak zmniejszyć zużycie prądu przez płytę indukcyjną?

Jak przy każdym urządzeniu elektrycznym istnieją sposoby na zaoszczędzenie prądu, a tym samym pieniędzy, podczas ich używania. Co warto zrobić w przypadku płyty indukcyjnej?

  • Dobrej jakości garnki i patelnie – korzystanie z przystosowanych do indukcji oraz dodatkowo dobrej jakości garnków, patelni i innych naczyń pozwala na szybsze nagrzewanie się ich co zmniejsza ilość zużywanej energii.
  • Dostosowanie wielkości naczyń – zapobiegnie to „uciekaniu” energii bokami zbyt dużego palnika. W tej kwestii warto również postawić na płyty, które wykrywają średnicę naczynia i dostosowują do niej wielkość powierzchni grzewczej.
  • Używanie przykrywek – powoduje szybsze i łatwiejsze nagrzewanie się naczyń, ale również zapobiega uciekaniu ciepła.
  • Gotuj tylko tyle ile potrzebujesz – zmniejszy to niepotrzebne zużycie energii w gotowaniu i późniejszym odgrzewaniu.
  • Dbaj o czystość – również ta kwestia ma wpływ na ilość zużywanej energii. Kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia mogą wpływać na wydajność płyty indukcyjnej, a tym samym na ilość używanego prądu.

Zastanawiając się nad wyborem płyty indukcyjnej oprócz kwestii zużycia prądu należy również zwrócić uwagę na innowacyjność tej opcji i możliwości jakie nam oferuje.  Decyzja należy do Ciebie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]