Categories Dieta

Dieta 1200 kcal — kto może ją stosować?

W dzisiejszych czasach wiele osób zmagających się z problemem nadwagi szuka sposobu na szybkie i skuteczne odchudzanie. Jedną z proponowanych metod jest dieta 1200 kcal, która jest uważana za skuteczną, ale jednocześnie kontrowersyjną. W tym artykule przedstawimy, na czym polega dieta 1200 kalorii, dla kogo jest polecana, a dla kogo nie. Jak może wyglądać przykładowy jadłospis oraz jakie są jej zalety i wady tego sposobu żywienia.

Na czym polega dieta 1200 kcal?

Dieta 1200 kcal to dieta niskokaloryczna, polegająca na spożywaniu jedynie 1200 kcal dziennie. W diecie tej skupiamy się na spożywaniu zdrowych i niskokalorycznych produktów, które zapewnią nam odpowiednią ilość składników odżywczych. Taki jadłospis jest bilansowany głównie ze względu na ilość spożywanych kalorii. Warto jednak zadbać w takim przypadku o podaż odpowiedniej ilości białka, węglowodanów i tłuszczów. Podstawą diety 1200 kcal są pełnoziarniste produkty, warzywa, owoce, chude mięso, ryby, jaja, nabiał i orzechy.

Komu polecana jest dieta 1200 kcal?

Dieta 1200 kcal to dieta odchudzająca, czyli redukcyjna. Dlatego jest przeznaczona dla osób, które chcą schudnąć w krótkim czasie. Jest to dieta przeznaczona dla osób z nadwagą lub otyłością, które potrzebują szybkich efektów. Dodatkowo dieta ta jest polecana dla osób, które chcą przejść na zdrowszy styl życia, który polega na spożywaniu zdrowych i niskokalorycznych produktów. Dieta ta jest też skierowana dla osób, które chcą zmniejszyć swoją masę ciała w celu poprawy swojego zdrowia. Pamiętajmy jednak, że tak drastyczne ograniczenie kalorii w niektórych przypadkach może być groźne. Duże ograniczenie kalorii prowadzi do zmian metabolicznych i nawet jeżeli przestrzeganie diety 1200 kcal nam się uda, to po pewnym czasie możemy mierzyć się z efektem jojo.

Kto nie powinien stosować diety 1200 kcal?

Dieta 1200 kcal pozwala na szybką utratę masy ciała, ale nie jest polecana dla każdego. Przede wszystkim osoby cierpiące na choroby, takie jak cukrzyca, schorzenia tarczycy, choroby serca, nie powinny stosować diety 1200 kcal bez konsultacji z lekarzem. Osoby uprawiające sport lub prowadzące aktywny tryb życia, również powinny skonsultować się z dietetykiem przed rozpoczęciem diety 1200 kcal. Dodatkowo, kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, nie powinny stosować diety niskokalorycznej. Ucięcie kalorii do 1200 w większości przypadków dostarcza nam znacznie mniej kalorii, niż wynosi nasza podstawowa przemiana materii. Diety bardzo niskokaloryczne, a więc te w przypadku których jemy mniej niż 800 kcal dziennie lub od 800 do 1200 kcal dziennie, dostarczają nam mniej kalorii, niż potrzebuje organizm do zachowania podstawowych funkcji życiowych. Zbyt drastyczne zmniejszenie spożycia kalorii może spowodować problemy hormonalne, wypadanie włosów, niedobory witamin i minerałów, ospałość, brak siły i wiele innych, często niebezpiecznych objawów. Warto więc wiedzieć, że w przypadku większości osób zasady diety 1200 kcal są niebezpieczne i niosą za sobą skutki uboczne. Dlatego dieta 1200 kalorii wymaga ścisłej kontroli lekarz i dietetyka. Tak drastyczne zmniejszenie liczny kalorii stosowane jest bardzo rzadko.

Jak wygląda dieta 1200 kcal?

Dieta 1200 kcal opiera się na spożywaniu trzech 5 pełnowartościowych posiłków oraz dwóch przekąsek dziennie. W jadłospisie dominują produkty pełnoziarniste, warzywa, owoce, chude mięso, ryby, jaja, twarogi, jogurty i orzechy. Ilość kalorii w poszczególnych posiłkach jest zbilansowana, aby dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość składników odżywczych. Kaloryczność poszczególnych posiłków może być różna. Zaleca się spożywanie dań w regularnych odstępach czasu, co około 3-4 godziny, aby zmniejszyć uczucie głodu i ewentualne podjadanie.

Jakie są efekty diety 1200 kcal?

Efektem diety 1200 kcal jest szybka utrata wagi. Dzięki ograniczeniu spożywanych kalorii organizm zaczyna spalać zgromadzone w tkance tłuszczowej zapasy energii. W ciągu miesiąca można schudnąć około 2-3 kg. Warto jednak pamiętać, że dieta ta jest przeznaczona tylko na krótki okres czasu, ponieważ utrzymywanie się na tak niskim poziomie kalorycznym przez dłuższy czas może być szkodliwe dla zdrowia. Tak więc, mimo że dieta ta zapewnia szybkie efekty to lepiej nie stosować jej dłużej niż 4 tygodnie.

Czy dieta 1200 kcal jest zdrowa?

Dieta 1200 kcal może być zdrowa, pod warunkiem, że jest odpowiednio zbilansowana i dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Warto jednak pamiętać, że dieta niskokaloryczna nie jest przeznaczona dla każdego i może prowadzić do niedoborów składników odżywczych oraz osłabienia organizmu. Trudno jest w tym przypadku przygotować odpowiednio skomponowane menu, które z jednej strony dostarcza znacznie mniej kalorii, niż potrzebujemy, a z drugiej strony, by w jadłospisie znalazły się wszystkie niezbędne składniki mineralne, substancje odżywcze i witaminy.

Wady i zalety diety 1200 kcal

Zaletą diety 1200 kcal jest szybka utrata wagi i poprawa samopoczucia. Dodatkowo dieta ta może pomóc w przejściu na zdrowszy styl życia, który polega na spożywaniu zdrowych i niskokalorycznych produktów. Wadą diety niskokalorycznej jest ryzyko niedoborów składników odżywczych oraz osłabienie organizmu. Dodatkowo ten sposób żywienia nie jest przeznaczony dla każdego, a stosowanie jej przez dłuższy czas może prowadzić do utraty masy mięśniowej. Dlatego, mimo że redukcja kalorii jest skutecznym sposobem na pozbycie się zbędnych kilogramów, to warto skorzystać z kalkulatorów i obliczyć swoją całkowitą przeminę materii uwzględniającą naszą wagę, wzrost, wiek, tryb pracy i aktywność fizyczną i od niej odjąć ok. 500 kcal. Wówczas może się okazać, że chcąc schudnąć, powinniśmy spożywać 1500 kcal lub nawet 2000 kcal.

Dieta 1200 kcal – przykładowy jadłospis

Przykładowy jadłospis w diecie 1200 kcal może wyglądać następująco:

  • Śniadanie: owsianka z mlekiem, orzechami i owocami lub jajka na miękko z pieczywem pełnoziarnistym i sałatką warzywną, lub 2 kromki pieczywa chrupkiego z twarogiem i warzywami.
  • Drugie śniadanie: owoc lub jogurt naturalny z owocami lub orzechami.
  • Obiad: sałatka z kurczakiem, warzywami, jajkiem i sosem winegret lub pieczona ryba z warzywami i pieczywem pełnoziarnistym.
  • Podwieczorek: warzywa na patyku z hummusem lub owoc z jogurtem naturalnym.
  • Kolacja: sałatka grecka z fetą i oliwkami lub warzywne curry z ryżem brązowym, lub 2 kromki chleba razowego z twarożkiem z rzodkiewką.

Dieta 1200 kcal to naprawdę niskokaloryczna dieta, która polega na liczeniu kalorii i spożywaniu jedynie 1200 kalorii dziennie. Jest to dieta przeznaczona dla osób, które chcą szybko schudnąć lub zmienić swój styl życia na zdrowszy. Jednakże nie jest polecana każdemu i powinna być stosowana z rozwagą, ponieważ ograniczenie spożywanych kalorii może prowadzić do niedoborów składników odżywczych i osłabienia organizmu. Zawsze przed rozpoczęciem diety niskokalorycznej należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. W wielu przypadkach wady diety 1200 kcal przewyższają korzyści wynikające ze zmniejszenia liczby kalorii w jadłospisie.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]